Přejít k hlavnímu obsahu
Našli jste, co jste potřebovali?

Ceny elektřiny náhle vzrostly. Na vině je vysoká spotřeba energie v Asii, obnova po Covidu, manipulace s cenou plynu ze strany Ruska i zastaralá česká energetika, závislá na fosilních palivech.
 

Zaručeným způsobem, jak snížit platby za energie, je šetřit s ní. Můžete také zkusit změnu dodavatele.
 

Hnutí DUHA, které prosazuje šetření energií již 30 let, vám nabízí jednoduché recepty, jak zvládnout ukončení činnosti dodavatele, přechod k novému i jak řešit finanční problémy.

Klikněte na tlačítko pro přesun do sekcí:

Dodavatelé energie

Skončil váš dodavatel elektřiny nebo plynu?

Pokud Váš dodavatel energie ukončil činnost, nebyly Vám odpojeny dodávky. Před tím jste jako zákazníci (domácnosti i podnikatelé) chráněni institutem tzv. dodavatele poslední instance (DPI).

Kteří dodavatelé ukončili svou činnost?

Dosud svou činnost ukončili Bohemia Energy, Comfort Energy, Energie ČS, Europe Easy Energy (3E), X Energie, Kolibřík Energie (produkt Skautská energie), A-PLUS Energie, Eagle Energy. Další ale mohou následovat.

Co mám dělat, pokud dodavatel skončil a předal mě dodavateli poslední instance?

Zastavte platby původnímu dodavateli. Nezapomeňte zrušit trvalé příkazy, souhlasy k inkasu nebo SIPO. Co nejrychleji přejděte z režimu DPI na standardní smlouvu. Ceny energií u DPI jsou velmi vysoké. Lze zůstat u stejné firmy, která je dodavatelem poslední instance, a přitom přejít na běžný ceník. Odečet elektroměru nebo plynoměru není nutný. Může to být však výhodné udělat při odchodu od DPI. Zvlášť pokud energií od DPI topíte. Odečet totiž uděláte na začátku topné sezony, kdy ještě spotřeba není taková a tak se Vám zbytek topné sezóny nezapočítá do ceny u DPI.

Jak vybrat nového dodavatele?

Buďte velmi obezřetní. Současná doba napomáhá nejrůznějším neseriózních subjektů. Nenechte se ‍zlákat podezřele výhodnými nabídkami při podomním prodeji, případně přes telefon. Pečlivě si vše prostudujte a ‍případně se o ‍vašem rozhodnutí poraďte, ať už se známým nebo příbuzným nebo na poradně pro spotřebitele časopisu dTest - telefon 299 149 009. Před podpisem smlouvy si jí dobře přečtěte. Sledujte informace a rady odborníků publikované v seriózních médiích. Jak se ‍již mnozí přesvědčili, cena by ‍neměla být jediným kritériem výběru, spolehlivé dodávky nejsou vždy samozřejmostí.

Jak zjistím, že jsem se dostal do režimu dodavatele poslední instance?

Dodavatel vám jednoduše napíše, není třeba nic iniciativně vyřizovat nebo zjišťovat. V tuto chvíli už byste měli dopis obdržet. Pokud jste ho ve schránce neobjevili a energii máte od dodavatele, který skončil, volejte na infolinku dodavatele poslední instance výše.

Zvedli vám dodavatelé ceny energií?

(netýká se klientů, kteří nuceně skončili u dodavatele poslední instance)

Spotřeba elektřiny a tepla

 

Jak ušetřit za vytápění

Snížení pokojové teploty o 1 °C ušetří až 6 % energie na vytápění. Zdravé a zároveň příjemné prostředí u nás je v obývacím pokoji kolem 20 °C, v ložnici 17-18 °C a na chodbách 15 °C. Chodíte doma v zimě ve spodním prádle? Pak nejspíš přetápíte zbytečně. Zvažte také, zda musíte vytápět všechny místnosti. Po dobu delší nepřítomnosti se vyplatí místnost jen temperovat.

Při větrání je nejlepší okna krátkodobě otevřít dokořán. Tímto způsobem se rychle vymění vzduch a stěny zůstanou teplé. Pokud trvale větráte pootevřeným oknem a zároveň máte zapnuté topení, velmi plýtváte.

Radiátory ani jiná topná tělesa nikdy nezakrývejte závěsy, záclonami, oblečením, nábytkem ani ničím jiným. Čím lepší má váš radiátor výhled na zbytek místnosti, tím lépe a levněji vám ji zahřeje. Nezapomínejte ani na pravidelné odvzdušňování radiátorů. Na stěnu za radiátorem je vhodné umístit reflexní fólii.

Stará okna s vydroleným tmelem, která jdou špatně zavírat, jsou místem velkých tepelných ztrát. V případě, že je konstrukce okna v pořádku, lze se průvanu zbavit silikonovým těsněním, osvědčenou metodou je jeho vkládání do frézovaných drážek.

Důležité je také dbát na pravidelné seřizování a údržbu kotle i komína. Topí kotel normálně? Nepociťujete změny? Nehučí jinak než obvykle? Necítíte zápach? Nepálí se něco? Nezatěžujete kotel zbytečným vypínáním a zapínáním? Revize kotle přijde na tisíc až dva tisíce korun. 

Odvzdušňujte také pravidelně radiátory. Pro úsporné vytápění je důležitou podmínkou, aby byl kotel správně dimenzován, tedy aby jeho výkon odpovídal tepelné ztrátě domu. Pokud máte starý kotel a velmi vysoké účty za plyn, zvažte jeho výměnu za moderní, kondenzační, který ušetří 20 – 40 % energie. O výběru kotle pro vaši topnou soustavu se poraďte s odborníkem.

Uvedená opatření platí i pro domácnosti v bytových domech, byť v jejich případě se úspora tepla projeví méně, jen část platby závisí na naměřené spotřebě tepla, část nákladů se rozúčtovává podle podlahové plochy bytu.

Opatření ke snížení spotřeby dávají smysl bez ohledu na to, zda máte teplo z teplárny, plynový nebo uhelný kotel nebo tepelné čerpadlo. Navýšení cen energií se promítne i do cen dálkového tepla. O změně způsobu vytápění má smysl uvažovat až ve chvíli, kdy bude situace na trhu s energetickými komoditami stabilnější.

Jak ušetřit za elektřinu?

Spotřebu lednice můžete snížit tím, že teplotu lednice nastavíte na 5 °C a nebudete do ní dávat teplé ani otevřené potraviny. Lednici nepřeplňujte, nejlépe funguje, když je plná jen z 80 %. Myslete i na pravidelné odmrazování.

Mnoho přístrojů v úsporném režimu spotřebovává elektřinu, i když jsou vypnuté. Za televizi, reproduktory nebo zapojený počítač utrácíte stovky korun ročně a elektřinu dokonce spotřebovává i zapojená nabíječka bez telefonu. Elegantním řešením jak je odpojit od proudu jsou vypínací rozdvojky nebo prodlužovačky.

Při vaření používejte pokličku. Vaření bez pokličky je na spotřebu energie náročnější o 150–300 %. Navíc trvá podstatně déle. Tlakový hrnec se pak vyplácí zejména při přípravě omáček a polévek – opět dosahujeme úspory energie i kratší doby vaření. Dávejte pozor, aby průměr hrnce vždy odpovídal velikosti použité plotýnky.

U domácností s elektrickým bojlerem připadá největší část spotřeby elektřiny na ohřev vody. Pro úsporu teplé vody se v první řadě vyplatí používat úsporné sprchovací hlavice, sprchovat se krátce, nekoupat se ve vaně.

Zařízení jako infrazářič nebo přenosné přímotopné topidlo (takzvaná kostka nebo foukátko) mají velkou spotřebu elektřiny a jsou určena pro řešení havarijních stavů jako vysoušení zdiva při poruše potrubí. Jejich používání k přitápění vede k enormně vysokým účtům za elektřinu. Samozřejmě netopte ani plotýnkami vařiče.

Sušičky prádla mají velkou spotřebu elektřiny a zároveň se bez nich můžeme snadno obejít. Prádlo je mnohem rozumnější pověsit na drátěný věšák do předsíně, do sušárny nebo na čerstvý vzduch.

Při nákupu pračky, ledničky či domácí elektroniky je nepostradatelným rádcem energetický štítek, nejlepší je dnes A+++. Vzhledem k rychlému vývoji je vhodné před nákupem navštívit průběžně aktualizovanou stránku www.uspornespotrebice.cz. To se týká i úsporného osvětlení - moderní LED žárovky mají v porovnání s klasickou žárovkou desetinovou spotřebu a poskytnou srovnatelné světlo.

Jak si poradit s vysokými účty

 

Pokud jste již zaplatili a nezbývají vám prostředky na jiné nutné platby, může vám pomoci mimořádná okamžitá pomoc - jednorázová mimořádná sociální dávka, kterou lze využít v měsíci, kdy vám vznikl extra výdaj za zálohu na energie. Vezměte neprodleně předpis záloh, který vám přišel od nového dodavatele, a jděte s ním požádat o dávku na Úřad práce. Dávka se sice nevyplácí na zálohy, ale může být vyplacena na další nezbytné výdaje v měsíci. Další informace získáte na lince Úřadu práce: 800 779 900 (zdarma).

Pokud jste již přešli k novému dodavateli, počkejte na vyúčtování od dodavatele poslední instance (DPI). Na uhrazení vyúčtování můžete žádat o nově zavedenou mimořádnou dávku pomoci. Poskytuje jí opět Úřad práce, posuzuje příjmy domácnosti, náklady na bydlení a úspory, ale méně přísně, než u běžných dávek. Pozor, tato dávka je nabízena jen do konce roku!

Stát nařídil dodavatelům poslední instance snížit zálohy za energie v listopadu na 50% a v prosinci na 60 % původně předepsané zálohy. Nižší zálohu na listopad můžete zaplatit i přesto, že už vám dodavatel poslal výměr záloh v původní, nesnížené výši. Nesnižuje se tím ale cena energie, jen záloha. Zbytek tak budete muset doplatit ve vyúčtování, což může být značný náhlý výdaj. Lze na něj ale využít výše zmíněné dávky, pokud máte nízký příjem.

Dodavatelé poslední instance nabízejí možnost rozložit platby na splátky, kontaktujte je na jejich infolinkách, které najdete výše. Je to určitě výhodnější, než si brát na platby energií půjčku.
Pokud se zpozdíte s placením zálohy o pár týdnů, dodavatel vám začne posílat upomínky. Teprve poté může dojít k odpojení. Ale pozor, i upomínky mohou být dalším nákladem.

Pomůže vám příspěvek na bydlení: vyplácí se na vysoké výdaje na bydlení i na energie zpětně za tři měsíce. Můžete ho získat ať už bydlíte v nájmu, družstevním nebo vlastním bytě nebo domě. Je určen domácnostem, které mají výdaje na bydlení a energie vyšší než 30 procent příjmů, v Praze 35 procent. Je potřeba předložit příjmy každého člena domácnosti a výdaje za bydlení a energie za poslední tři měsíce. Požádejte si proto v lednu k započtení plateb za energie za říjen až prosinec, můžete ale očekávat, že Úřad práce bude hodně vytížený. Pozor, nelze žádat na základě placení záloh, ale až skutečného vyúčtování. Nejlépe tedy, pokud půjdete o dávku žádat poté, co přejdete k novému dodavateli a DPI vám vystaví poslední fakturu.

Zkuste se obrátit na některou z charitativních neziskových organizací:

Charita – najděte svou pobočku: https://www.charita.cz/adresar/

Člověk v tísni – linka pomoci 770 600 800

ŽIVOT 90 - Senior telefon – 800 157 157

Společnosti patřící pod Bohemia Energy zatím slibují, že konečné vyúčtování provedou do konce roku a vrátí přeplatky. Pokud jste od nich odebírali energii, kterou topíte, můžete očekávat vyšší přeplatek, neboť ukončení dodávek proběhlo na začátku topné sezóny.

Pokud jste kvůli krachu dodavatele začali platit výrazně více, můžete na něj podat žalobu o náhradu škody. V Česku v tuto chvíli neexistuje institut hromadné žaloby. Nicméně, soud může více takových žalob sjednotit do jednoho řízení, což vám dává výhodu silnějšího postavení více žalobců. Žalobami za více zákazníků se zabývají i specializované firmy, například firma LitFin - spravedlivaenergie.cz. Z vymáhané výše škody si část ponechají. Je potřeba ve smlouvě s nimi dobře hlídat, jak jsou ošetřené poplatky v případě, že žaloba nevyjde.